Asset Publisher Asset Publisher

Back

Przerwany marsz

Przerwany marsz

Polskie Dzieci Wojny – to nasze Babcie i nasi Dziadkowie, z którymi symbolicznie 2 września 2019 r. dokończyliśmy przerwany w wyniku wybuchu II wojny światowej marsz ówczesnej młodzieży do szkoły.

Podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego w Bytnicy, mieliśmy okazję towarzyszyć naszym emerytowanym leśnikom z grona Polskich Dzieci Wojny i symbolicznie zamknąć Przerwany Marsz do szkoły z 1 września 1939 roku.

 

 

Pokolenie Dzieci Wojny – ostatni świadkowie tamtych trudnych dni. Przetrwali czas okupacji, który zabrał Im dzieciństwo, być może ten okres skruszył Ich przekonanie o sprawiedliwości dziejowej (…). Mimo tym niełatwym doświadczeniom i słabnącemu z upływem lat zdrowiu, znaleźli siłę! Postanowili upamiętnić tamte czasy, utrwalić pamięć o swoich bliskich i pokazać, że warto dążyć do budowania fundamentów pokoju i bezpieczeństwa. Przekraczając szkolne progi, podjęli wyzwanie!

Podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020, w Szkole Podstawowej w Bytnicy, wspólnie z całą społecznością uczniowską, w gronie pedagogów oraz rodziców i opiekunów z naszego nadleśnictwa zbudowaliśmy z pokoleniem Polskich Dzieci Wojny wspólną przestrzeń dla pamięci. Był to niezwykły moment – czas na refleksje, wspomnienia i myśl o dziedzictwie pokoleń. Nie sposób w kilku zdaniach oddać emocje tej podniosłej chwili więc jedyne słuszne słowo, które w tym momencie powinniśmy skierować do pokolenia Polskich Dzieci Wojny oraz osób, które wspólnie z nimi dokończyli Przerwany Marsz
to po prostu słowo #DZIĘKUJEMY!

Fot. Łukasz Wojciechowski
Tekst: Ewelina Fabiańczyk